Opinie o Nas
Jakie oświetlenie do łazienki
Jakie oświetlenie do łazienki

Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie. Można powiedzieć, że jest to jedno z „wyspecjalizowanych” pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Co prawda tych specjalnych funkcji łazienka może pełnić kilka, ale należy pamiętać, że każda z nich musi być dostosowana do restrykcyjnych wymagań dotyczących chociażby pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Biorąc pod uwagę fakt, że panujące w łazience warunki ulegają częstym zmianom, zarówno jeśli chodzi o wilgotność, jak i temperaturę, w pomieszczeniu tym wyszczególnia się trzy podstawowe strefy. Jedna z nich, strefa 3 to tak zwana strefa sucha. Oznacza to, że nie występują w niej podwyższone wartości wilgotności, a oprawy oświetleniowe i materiały wykończeniowe nie muszą spełniać dodatkowych wymagań jeśli chodzi o szczelność. Kolejna dwie strefy to strefy mokre. Dzielą się one na strefę 2 – przyjmuje się, że mogą w niej występować bryzgi wody, przez co wszelkie materiały stosowane w tej strefie powinny być odporne na niewielkie ilości wody, a oprawy oświetleniowe powinny mieć klasę szczelności IP 44. Strefa 2-ga z założenia obejmuje obszar 60 cm od wanny, kabiny prysznicowej i umywalki. Mokra strefa klasyfikowana numerem 1 to strefa bezpośrednio przylegająca do źródeł i ujęć wody w łazience. W tej strefie znajduje się wanna, kabina prysznicowa czy umywalka. Wszelkie materiały wykończeniowe używane z tej strefie muszą być odporna na zalewanie strumieniami wody. Jest to szczególnie istotne w przypadku opraw oświetleniowych i elektryczności. Dlatego też oświetlenie montowane w tej strefie powinno mieć klasę szczelności IP 65 i być przeznaczone do stosowania właśnie w łazienkach. W strefie pierwszej stosuje się również oprawy oświetleniowe o obniżonym napięciu elektrycznym 12 lub 24 V. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko porażenia prądem w przypadku uszkodzenia instalacji elektrycznej.

Mimo, że zgodnie z obowiązującymi przepisami oprawy oświetleniowe o podwyższonej klasie szczelności należy stosować w mokrych strefach łazienkowych, natomiast wymóg ten nie jest obowiązujący w strefie suchej to jednak biorąc pod uwagę fakt, że nasze łazienki zazwyczaj mają ograniczoną wentylację i para wodna jest często wszechobecna w łazience, warto zastosować oprawy oświetleniowe o podwyższonej klasie szczelności w całej łazience. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że korzystanie z łazienki jest po prostu bezpieczne oraz unikniemy kłopotliwego migotania światła, które spowodowane jest właśnie dostawaniem się pary wodnej, wilgoci do wnętrza lamp.

 

Jakie źródła światła dobrać do oświetlenia łazienki ?

Należy pamiętać, że nie tylko szczelność oprawy jest istotna. W przypadku łazienki nie warto stosować halogenowych źródeł światła. Podczas pracy tego typu źródła bardzo się nagrzewają, co może powodować problemy w kontakcie z wilgocią. Takie niebezpieczeństwo nie występuje w ogóle w przypadku opraw LED. Charakteryzują się one małą mocą oraz nie są wrażliwe na zmiany napięcia, a dodatkowo w ogóle się nie nagrzewają. Długość pracy obecnie stosowanych modułów LED’owych wynosi aż do 120 000 godzin ciągłej pracy przez co są one praktycznie niezniszczalne. Należy jednak pamiętać o ich właściwej instalacji i warto zwrócić się o pomoc do fachowca.

W łazience warto też zastosować kilka niezależnych punktów świetlnych na oddzielnych, niezależnych od siebie obwodach. Takie rozwiązanie podniesie bezpieczeństwo użytkowania, ale też umożliwi zapalanie poszczególnych sekcji oświetlenia w zależności od naszych bieżących potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl